Agnieszka - Pokoje gościnne w Karpaczu

Karpacz jest zarówno zima jak i latem wysoko ceniony przez turystów. Malownicze szlaki turystyczne zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, bogata natura Karkonoskiego Parku Narodowego, a także szereg okolicznych zabytków i miejsc, które tez koniecznie trzeba zobaczyć. W zimie dodatkowo czekają na turystów wyciągi i nartostrady.

“Agnieszka” to doskonałe miejsce na rozpoczęcie wędrówki w kierunku Śnieżki lub wyciągu krzesełkowego na Kopę. Do wyboru są następujące szlaki: niebieski, czerwony lub czarny (Śląską Drogą, przez Biały Jar i Kopę).

Szlak niebieski prowadzi od przystanku autobusowego „Bialy Jar” przez Karpacz Górny i największą jego atrakcje Kościółek Wang. Dalej przez Starą Polanę, Samotnie, Strzechę Akademicką, Spalona Strażnicę do Równi pod Śnieżką i na Śnieżkę. Trasa ta ma długość ok. 11 km i pokonanie jej zajmuje ok. 4 godzin. Przy czym przejście przez kocioł Małego Stawu i zobaczenie najbardziej malowniczego schroniska w Karkonoszach.

turystyka1 turystyka2 turystyka3 turystyka4

 

Szlak czerwony zaczyna także swój bieg przy przystanku “Bialy Jar”. Dalsza wędrówka prowadzi przez Dolną stację wyciągu na Kopę stamtąd do Schroniska Nad Łomniczką i przez Kocioł Łomniczki na Równię pod Śnieżką. Dojście do Schroniska nad Lomniczka nie sprawi trudnością i prowadzi przez polodowcowy Kocioł Łomniczki. Od Schroniska zaczyna się wspinaczka kotłem na Równię pod Śnieżką. Dosyć wymagającą, ale obfitującą we wspaniale widoki krajobrazowe. Dojście ta droga na Śnieżkę ok. 9 km i ok. 3 godziny wędrówki. Dla amatorów form skalnych ciekawa alternatywa może być wędrówka żółtym szlakiem od Starej Polany. Ta droga prowadzi koło Pielgrzymów i Słonecznika i oferuje możliwość dojścia do Spalonej Strażnicy nad Kotłami (Dużym i Małym) zapewniając niezapomniane widoki.

Inna trasa na Śnieżkę z Białego Jaru prowadzi czarnym szlakiem. Obok dolnej stacji wyciągu i dalej przez Kocioł Białego Jaru na Równię pod Śnieżką. Jest to najkrótsze dojście na Śnieżkę o długości ok. 7 km. Nie można dać się jednak zwieść długości tez trasy, gdyż podejście należy do jednego z najtrudniejszych i zajmuje ok. 4 godzin. Dodatkowo szlak jest czynny tylko w okresie letnim. Zima obowiązuje bezwzględny zakaz używania go ze względu na zagrożenie lawinowe. Największa tragedia wydarzyła się 20 mara 1968 roku kiedy pod lawina zginęło 19 turystów.

Oczywiście tras wycieczkowych i mozliowosci spędzenia wolnego czasu w Karpaczu i okolicach jest znacznie więcej. Zwiedzanie zabytków – wspaniale odnowione stare zameczki w okolicznych miejscowościach lub kopalni w Kowarach, żeby wymienić tylko niektóre z nich.